Peter Springare

Nu står fler än 200.000 upp för Peter Springare

Publicerad 19 februari 2017 kl 22.51
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Fler än 200.000 stöder nu Örebro­polisen Peter Springare genom att vara medlemmar i gruppen "Stå Upp För Peter Springare" på Facebook.

Dela artikeln

Milstolpen passerades under söndagen. Gruppen startades för två veckor sedan, den 5 februari, och har därefter haft en explosionsartad tillväxt.

"Tack alla medlemmar för de första två veckorna. Detta är helt sanslöst", skriver en av gruppens nio administratörer.

Gruppen startades efter att Peter Springare skrivit ett inlägg på sin Facebook­sida där han talar ut om sina erfarenheter som polisutredare. I inlägget berättar han bland annat att invandrare från Mellanöstern ligger bakom de flesta grova brott han utreder.

Facebook­gruppen har de senaste veckorna använts för att mobilisera till en handfull spontana demonstrationer runt om i Sverige till stöd för Springare. Det pratas även om att arrangera en större demonstration i Stockholm till stöd för den populäre polismannen.

Bild:

© Facebook/Skärmdump

Graf som visar Facebookgruppens tillväxt.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0