Från en av filmerna.

Ny "skrämmande" djurplågartrend på Youtube

Publicerad 5 juli 2021 kl 21.02

Kulturnyheter. Djurskyddsorganisationen World Animal Protection slår nu larm om en "ny skrämmande trend" på Youtube. Det rör sig om fejkade filmer från tredje världen med djur som "räddas".

Dela artikeln

Ett stort antal dramatiska klipp som nu florerar på Youtube verkar visa hur skräckslagna djur räddas från livsfara. Modiga människor skyndar sig att rädda djuren i sista stund innan de blir dödade.

Men allt är fejkat. Innan kameran slås på är det ”hjälparna” själva som har sett till att djuren hamnat i de farliga situationerna.

Det kan vara en hund, apa eller kyckling som filmas när den blir anfallen av ett rovdjur, som en orm eller krokodil. Många filmer visar hur hundar attackeras av stora pytonormar som slingrar sig runt dem. Även om ”bytesdjuren” till slut ”räddas” i de fejkade filmerna, är det enligt World Animal Protection, som kartlagt trenden, uppenbart att de utsätts för mycket lidande.

– Syftet med att visa de här grymheterna är att få tittarna att tro att det verkligen är riktiga räddningsaktioner. De som producerar filmerna vill få stor uppmärksamhet som ”modiga djurräddare”. Då kan de cyniskt tjäna mycket pengar på djurens lidande, via annonsintäkter på Youtube och genom att be om ekonomiskt stöd från de lurade tittarna, säger Lina Dahl, kampanjansvarig på World Animal Protection Sverige, i ett uttalande.

World Animal Protections kartläggning visar att trenden verkar bli allt vanligare. Mellan oktober 2018 och maj 2021 har organisationen identifierat 180 videor med fejkade räddningsinsatser på Youtube. Av dem har 70 laddats upp bara under 2021. Filmerna har mötts av ett stort intresse: De 50 mest sedda klippen har totalt över 130 miljoner visningar och en halv miljon gillamarkeringar.

– Det här djurplågeriet måste stoppas! Det är helt oacceptabelt att djur plågas på det här sättet och mycket beklagligt att problemet dessutom verkar bli värre. Risken är också uppenbar att lidandet är mycket större än vad vi faktiskt ser. Det kan ju vara många iscensatta filmer som aldrig laddas upp, därför att de attackerade djuren blev allvarligt skadade eller till och med dödades, säger Lina Dahl.

World Animal Protection har kontaktat Youtube med en uppmaning om att ta bort filmerna.


Nyheter från förstasidan

Här åtalas Expressen för att ha haft sex med poliskälla

Profilerade journalisten Maja Olofsson inför rätta. Vägrar svara på tilltal när journalisten Christian Peterson dyker upp och ställer frågor.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Kulturnyheter

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler"

Stjärnan chockar på nytt.. Afrikansk kör sjunger om hur Ye "blev nazist" – och det hela avslutas med ett tal av Adolf Hitler.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker

Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.. "Högsta siffran sedan mätningarna startade i slutet på 1970-talet."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0