SD:s rekordsiffror

Ny toppnotering för SD: 27,3 procent

Publicerad 16 september 2015 kl 21.44

Inrikes. Med 27,3 procent är Sverigedemokraterna nu större än regeringspartierna tillsammans. Samtidigt seglar invandringsfrågan upp som den i särklass viktigaste för svenska väljare, enligt den senaste opinionsmätningen från Yougov.

Dela artikeln

Migrationsverket meddelade tidigare idag att invandringen av asylsökare till Sverige har slagit ett nytt historiskt rekord. Och i en färsk Yougov-mätning anser nu för första gången en majoritet av svenskarna att invandringen är vår viktigaste samhällsfråga.

– Det är en fråga som är oerhört dominerande nu. Och det är en fråga som gynnar SD, säger Sören Holmberg, professor i statsvetenskap, till tidningen Metro.

Förra månaden ansåg 46 procent av svenskarna att invandringsfrågan var den viktigaste, nu är det hela 53 procent som tycker så. Och jämfört med augusti har samtidigt SD ökat med 2,1 procentenheter.

– Det är en extrem misstroendeförklaring mot de övriga partierna och deras hantering av debatten, menar den politiska proffstyckaren Stina Morian.
Näst största parti är Socialdemokraterna med 21,8 procent. Det andra regeringspartiet, Miljöpartiet, får 5,0 procent vilket gör att Sverigedemokraterna nu är större än regeringspartierna sammantaget. Med 3,7 procent skulle Folkpartiet åka ur riksdagen om det vore val idag.

  • Sd
  • S
  • M
  • C
  • V
  • Mp
  • Kd
  • Fp
  • Övr
  • 32
  • 28
  • 24
  • 20
  • 16
  • 12
  • 8
  • 4
  • 0
Opinionsmätning Yougov – september, 2015

Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Rönninge-offrets familj vädjar: Sluta sprida bilder

Unga kvinnans namn och bild sprids.. "Vi ber medier och allmänhet att visa förståelse och respektera vår integritet."0 

Stor mängd döda och skadade i explosion på bar i Schweiz

Ett 40-tal redan omkomna.. Majoriteten av de skadade uppges vara allvarligt skadade.0 

Försvarssprayer säljer slut efter julhelgens kvinnomord

"Exceptionellt hög efterfrågan.". Samtidigt är intresset självförsvarskurser nu rekordstort.0 

"Ikonisk" gängprofil häktas för 13 år gammalt mord

Eddie Jobe greps i Wien.. Misstänks för dödskjutning vid spårvagnshållplats i Frölunda 2012.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0