SD:s rekordsiffror
Jimmie Åkesson.

Nu har väljarna mest förtroende för Jimmie

Publicerad 2 juli 2016 kl 19.59
Av Mattias Albinsson

Politik. Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson hamnar i toppen och MP:s språkrör Gustav Fridolin i botten i en förtroendemätning från Aftonbladet/Inizio.

Dela artikeln

Hela 30 procent av de tillfrågade säger att de har stort eller mycket stort förtroende för SD-ledaren. Åkesson delar förstaplatsen med statsminister Stefan Löfven (S) och M-ledaren Anna Kinberg Batra. Det är ett rejält bottenbetyg för de båda partiledarna eftersom statsministern respektive oppositionsledaren i normala fall åtnjuter ett betydligt högre förtroende hos väljarna än övriga partiledare.

Fridolin hamnar i botten av förtroendeligan – endast 15 procent av väljarna har förtroende för honom. Åkesson och Fridolin gör sällskap i den så kallade bottenligan – de partiledare som de tillfrågade säger att de inte har något förtroende för alls. 55 respektive 54 procent av väljarna säger att de inte har något förtroende för SD-ledaren respektive MP-språkröret.

Mot strömmen
Aftonbladet konstaterar dessutom att Jimmie Åkesson går mot strömmen. Han är den ende partiledaren som stärker sina förtroendesiffror medan alla andra rasar. MP-språkröret Isabella Lövin är ny på listan och hamnar på 19 procent.

Störst förtroende har Åkesson hos männen – hela 40 procent av männen säger att de har stort eller mycket stort förtroende för SD-ledaren. Kvinnorna föredrar vänsterpolitiker och rankar istället Vänsterpartiets partiledare Jonas Sjöstedt och Stefan Löfven högst.

En liknande mätning från DN/Ipsos som presenteras idag visar även den att Fridolins förtroendesiffror rasar. DN placerar dock M-ledaren Anna Kinberg Batra i toppen och Jimmie Åkesson nära botten. DN hävdar att Åkesson åtnjuter "ett lågt förtroende".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 485303707


Varnish cache server

En av de främsta eldsjälarna för saken har avlidit. Jan Milld ägnade årtionden åt att bekämpa folkutbytet – när det var som allra tuffast.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0