Inbördeskriget i Syrien och Irak

Obama bombar i Syrien

Publicerad 23 september 2014 kl 03.46

Utrikes. Vid 3.30-tiden natten mot tisdagen svensk tid inledde USA:s president Barack Obama en omfattande bombkampanj på syriskt territorium.

Dela artikeln

Enligt en talesman för Pentagon är målet för supermaktens flyginsatser Isis och de närstående islamistgrupper som krigar mot den syriska regeringen inne i landet.

"USA:s militär har tillsammans med styrkor tillhörande partnerland inlett räder mot Isis-mål i Syrien, med hjälp av en blandning av attackplan, bombplan och Tomahawk-missiler", skriver John Kirby, presstalesman för Pentagon, på Twitter.

Det är i nuläget oklart om Barack Obama har fått bombningarna godkända av den syriska regeringen eller om han bombar i strid med folkrätten.


Nyheter från förstasidan

B2-bombplan på väg mot Guam – Trump väntas till Vita huset

Allt mer sannolikt med amerikanskt bombangrepp. Men Irans anläggning för anrikning tros vara omöjlig att nå, även för B2:ans kraftigaste vapen. 0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Bannon: Kriget mot Iran blir MAGA-rörelsens undergång

Trumps första kampanjchef oroad.. "Vår koalition håller på att slås i bitar av kriget mot Iran".0 

Maersk stoppar all fartygstrafik till bombade Haifa

Iran bombade hamnen.. Nu ställer danska rederijätten in alla transporter.0 

Iran: Inga samtal förrän Israel slutar bomba

Beskedet.. "Israel försöker dra in andra länder och sprida elden."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0