Inbördeskriget i Syrien och Irak

Obama bombar i Syrien

Publicerad 23 september 2014 kl 03.46

Utrikes. Vid 3.30-tiden natten mot tisdagen svensk tid inledde USA:s president Barack Obama en omfattande bombkampanj på syriskt territorium.

Dela artikeln

Enligt en talesman för Pentagon är målet för supermaktens flyginsatser Isis och de närstående islamistgrupper som krigar mot den syriska regeringen inne i landet.

"USA:s militär har tillsammans med styrkor tillhörande partnerland inlett räder mot Isis-mål i Syrien, med hjälp av en blandning av attackplan, bombplan och Tomahawk-missiler", skriver John Kirby, presstalesman för Pentagon, på Twitter.

Det är i nuläget oklart om Barack Obama har fått bombningarna godkända av den syriska regeringen eller om han bombar i strid med folkrätten.


Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump om somalier: "Vi vill inte ha dem – kan du förstå det?"

Utlovar asylstopp under "lång tid". "Allt de gör är att gå runt och mörda varandra – sen kommer de hit och säger åt oss hur vi ska styra vårt land."0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Utrikes

Nya rekordintäkter för världens vapenjättar

Krigen i Ukraina och Gaza driver upp profiten.. De största tillverkarna sålde vapen för 679 miljarder dollar under 2024.0 

Dansk spermabank inför IQ-krav på 85

Donor Network skärper riktlinjerna.. Kräver västerländsk IQ-standard på den som donerar.0 

Italienska kravet efter gruppvåldtäkten: "Kastrera dem"

Ytterligare en gruppvåldtäkt skakar landet.. Vice premiärminister Matteo Salvini föreslår nu kastrering för att stoppa våldtäktsmän och pedofiler.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0