Odell får gå efter maktstrid i KD

Publicerad 20 februari 2012 kl 18.48

Politik.Mats Odell slutar som gruppledare för Kristdemokraterna i riksdagen efter att ha förlorat striden om partiledarposten mot Göran Hägglund.

Gilla artikeln på Facebook

– Vi är goda vänner. Göran Hägglund är inte den som ligger bakom detta. Det här har jag fattat helt på egen hand, påstår Mats Odell när han pratar med Ekot. Emellertid varnade Odell för att skulle "tvingas sluta" som gruppledare redan när han bestämde sig för att kandidera till partiledarposten.

Att rivaler inte kommer överens inom svensk politik kan tyckas barnsligt, men beteendet har en lång tradition i den svenska politiska eliten. Ofta är det annorlunda utomlands, och i till exempel USA får tidigare rivaliserande presidentkandidater ofta tunga positioner i den nye presidentens administration.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 636406766


Varnish cache server

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0