Enligt Ukrajinska Pravda har chartrade och privata jetplan just nu fullt upp med att transportera Ukrainas superrika klick till utlandet.
Ett 20-tal sådana plan avgick från Kiev bara under söndagen, skriver tidningen.
Många av Ukrainas rikaste män har dubbla eller trippla medborgarskap. Det är exempelvis vanligt att kombinera sina medborgarskap i Ukraina och Israel med ett köpt cypriotiskt pass som öppnar upp dörrarna till EU.
Ett av flygplanen som sågs på söndagen tillhör Ukrainas rikaste man, Rinat Achmetov, som av Forbes uppskattas ha en förmögenhet på motsvarande 66 miljarder kronor.
Landets näst rikaste, Viktor Pintjuk, uppges ha flytt i slutet av januari.
Både Pintjuk och Achmetov är med och finansierar Atlantic Council, en amerikansk Nato-lobbyorganisation som beskriver sig som en tankesmedja.
Bland de andra som har stuckit från Ukraina de senaste dagarna finns enligt Ukrajinska Pravda affärsmannen Vadim Novinski, som har ett uppskattad förmögenhet på 12 miljarder kronor. Ukrainas nionde rikaste man, Oleksandr Jaroslavskij samt affärsmannen och tidigare politikern Vadim Stolar återfinns också bland "flyktningarna", tillsammans med andra toppfigurer.
Ett antal politiker ska också ha försökt lämna Ukraina. Miljardären Igor Abramovitj, som företräder partiet Oppositionsplattformen, har enligt tidningen bokat ett privatjetplan för 50 personer för för transport till Österrikes huvudstad Wien.