Orban: Västvärlden vill inte ha fred

Publicerad 18 juli 2023 kl 10.23

Utrikes. Ungerns premiärminister Viktor Orbán har informerat sin regering om att västvärlden helt saknar intresse för att det ska bli fred i Ukraina.

Dela artikeln

– Jag har blivit tvungen att informera regeringen om att västvärlden vill ha krig, och därför vill att kriget ska fortsätta, säger Viktor Orbán i en intervju.

Detta har blivit särskilt tydligt efter Nato-toppmötet i Vilnius förra veckan, enligt den ungerske ledaren.

– Andelen och antalet personer som är för krig är fortfarande överväldigande. Det finns knappt några röster för fred, så vi måste vara förberedda på att krig och sanktioner kommer att fortsätta vara en del av våra liv, säger Viktor Orbán.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Utrikes

Spanjorer och araber i raskrig: "Leve Franco, era förbannade morer"

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär.. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 

Pedofil dömd till kirurgisk kastrering

Slog till mot sexåring på Madagaskar.. Nu blir mannen av med testiklarna, enligt en dom.0 

Netanyahu: Trump mest Israel-lojale presidenten

"Det vi har nu är något extraordinärt".. Donald Trump betydligt lättare att få att göra som man vill än Obama, Bush och Biden, enligt israeliske premiärministern.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0