Oskyldig satt fängslad i 10 år – får miljoner i skadestånd

Publicerad 20 maj 2015 kl 18.28

Lag & Rätt. En 67-årig man var frihetsberövad i tio år efter att ha dömts för att ha våldtagit sin dotter. Nu får han ett förskott på fem miljoner kronor av de 19 miljoner kronor han har begärt i skadestånd.

Dela artikeln

– Det är ovanligt. Vi gör det i princip bara när det just gäller större belopp och det här är ju på det sättet exceptionellt, säger justitiekansler Anna Skarhed till Sveriges Radio.

Mannen dömdes 2002 anklagad för att vid upprepade tillfällen ha våldtagit sin dotter. Men i april förra året beviljades han resning och frikändes helt.

I höstas begärde 67-åringen skadestånd på ungefär 19 miljoner kronor för lidande samt för inkomst- och pensionsförlust. Att han får ett så pass stort förskott har att göra med att han farit illa under den tid han varit frihetsberövad, enligt Anna Skarhed.

Den friade mannen är den som – vad man vet – har suttit längst tid i fängelse i Sverige efter en felaktig dom.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 211621588


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 211621589


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Mohamed Ali (V) är frisk

Politikern nu redo att gå till "jobbet". Enligt riksdagens kammarkansli inkom en handling under fredagskvällen och visar att Ali varit sjukskriven mellan den 12 och 15 oktober.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare