Österrike: Vi fortsätter utvisa afghaner

Publicerad 17 augusti 2021 kl 08.08

Utrikes. Österrike meddelar att man kommer att fortsätta att utvisa afghaner efter talibanernas maktövertagande. Regeringen vill ha stöd från EU att upprätta "utvisningscentrum" i länder runtom Afghanistan för att möjliggöra detta, rapporterar Junge Freiheit.

Dela artikeln

Det är i ett gemensamt uttalande som Österrikes inrikesminister Karl Nehammer och utrikesminister Alexander Schallenberg meddelar att utvisningarna kommer att fortsätta.

– Om utvisningar inte längre är möjliga på grund av de begränsningar som anges av Europakonventionen så måste alternativ övervägas, sade Nehammer på måndagen, enligt den österrikiska nyhetsbyrån APA.

Inrikesministern fortsatte:

– Utvisningscentrum i regionen runt Afghanistan skulle kunna vara ett alternativ. För det krävs styrka och stöd från Europeiska kommissionen. Jag kommer att föreslå detta för inrikesministrarna och diskutera det med kommissionen och mina kollegor.

De två ministrarna efterlyste ett särskilt möte med EU:s utrikes- och försvarsministrar. Flera länder som Tyskland, Frankrike och Danmark har avbrutit sina utvisningar till Afghanistan.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 936517179


Varnish cache server

Målet ligger begravt under 60 meter granit. Netanyahu uppges ringa Trump och tjata om saken – "varje dag".0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0