Islamiska staten

Ovärderliga kulturskatter slogs sönder av IS

Publicerad 27 februari 2015 kl 10.33

Kulturnyheter. Islamiska staten har släppt en videoinspelning som visar hur medlemmar i den muslimska organisationen förstör uråldriga artefakter på Mosuls museum i norra Irak. Det rapporterar Radio Liberty.

Dela artikeln

Den fem minuter långa videon, som publicerades på sociala medier under torsdagen, visar hur jihadisterna välter omkull stora statyer och slår sönder dem med släggor.

Bland de ödelagda konstföremålen finns en staty av gudom med formen av en bevingad tjur som härstammar från den assyriska perioden, år 800 före vår tideräkning.

I kommentaren till videon påstås att artefakterna är "falska idoler" och att de därför ska förstöras enligt profeten Muhammed.

En irakisk Twitter-användare som kallar sig "Ihsan" skriver att Islamiska staten nu har "förstört den sista biten av Iraks kulturella minne".

"Allt som återstår av vårt lands kulturarv är bilder på vad som en gång var. Vi får visa våra barn bilder av den härlighet vi inte lyckades skydda", skriver användaren.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Krav på att HIV-smittade ska bli poliser

Experten rasar mot portningen från polisutbildningen. "Detta är en form av diskriminering – det är oerhört."0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Kulturnyheter

Miss Finland mister sin krona – efter att ha gjort så här

"Lunch med kines.". Mångkulturell kvinna vann titeln – nu blev det ändå rasistskandal.0 

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg

Efter Sydney Sweeney-kontroversen.. Nu har de hittat något nytt att rikta rasistanklagelser mot.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0