Korankravallerna

Över 130 identifierade efter korankravallerna

Publicerad 5 maj 2022 kl 12.07

Inrikes. Efter påskhelgen korankravaller har polisen bedrivit ett intensivt utredningsarbete. I nuläget är över 130 personer, som deltagit i upploppen i någon utsträckning, identifierade.

Dela artikeln

Av de identifierade är 10 frihetsberövade och utöver det är 77 misstänkta för brott, enligt polisens uppdatering på onsdagen.

Brotten omfattar bland annat försök till dråp, grovt sabotage mot blåljusverksamhet samt grovt våldsamt upplopp.

– Vi har ett gott utredningsläge och arbetet kommer att fortgå. Vår uppskattning är att det är ytterligare cirka 200–300 personer som vi, med stor sannolikhet kommer kunna identifiera och lagföra, säger Jonas Hysing, nationell kommenderingschef, i ett uttalande.

Under påskhelgen öppnade polisen en tipsfunktion där allmänheten kunde ladda upp filmer och bilder via polisens hemsida. Privatpersoner skickade in över 2.000 olika filmer och bilder, vilket har bidragit till att en rad personer har kunnat identifieras.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 333399011


Varnish cache server

Irans huvudstad "får Gaza-behandlingen". Sjukhusen och skolorna bombarderas och barn ligger begravda under rasmassorna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0