Korankravallerna

Över 130 identifierade efter korankravallerna

Publicerad 5 maj 2022 kl 12.07

Inrikes. Efter påskhelgen korankravaller har polisen bedrivit ett intensivt utredningsarbete. I nuläget är över 130 personer, som deltagit i upploppen i någon utsträckning, identifierade.

Dela artikeln

Av de identifierade är 10 frihetsberövade och utöver det är 77 misstänkta för brott, enligt polisens uppdatering på onsdagen.

Brotten omfattar bland annat försök till dråp, grovt sabotage mot blåljusverksamhet samt grovt våldsamt upplopp.

– Vi har ett gott utredningsläge och arbetet kommer att fortgå. Vår uppskattning är att det är ytterligare cirka 200–300 personer som vi, med stor sannolikhet kommer kunna identifiera och lagföra, säger Jonas Hysing, nationell kommenderingschef, i ett uttalande.

Under påskhelgen öppnade polisen en tipsfunktion där allmänheten kunde ladda upp filmer och bilder via polisens hemsida. Privatpersoner skickade in över 2.000 olika filmer och bilder, vilket har bidragit till att en rad personer har kunnat identifieras.


Nyheter från förstasidan

Fyndet på soptippen: "Misstänkt artillerigranat"

Upptäcktes av personal. Hela anläggningen fick utrymmas och stängas ner i timmar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0