Islamiska staten

Över 60 döda i terrordåd i Irak

Publicerad 13 augusti 2015 kl 09.12

Utrikes. Minst 60 människor dödades när en bilbomb detonerade i Iraks huvudstad Bagdad under torsdagen.

Dela artikeln

Enligt Reuters hade en kylbil byggts om till en bomb som detonerades på en marknadsplats i Sadrstaden i Bagdad. Sadrstaden är Bagdads shiamuslimska stadsdel där det beräknas bo omkring två miljoner shiamuslimer.

Förutom de 60 döda uppges ett par hundra människor ha skadats vid attentatet. Ingen organisation tog omedelbart på sig terrordådet, men den sunnimuslimska terrorgruppen Islamiska staten misstänks ligga bakom det.

Det råder sedan länge spända relationer mellan islams två huvudsakliga trosinriktningar shiitisk och sunnitisk islam och många av de väpnade konflikterna i Mellanöstern kan till stor del förklaras mot bakgrund av de två rivaliserande religiösa inriktningarna.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0