Bryssel-dådet
Patrick Lundström.

Patrick, 60, dödades i Bryssel: "Sverigetröjan var alltid på"

Publicerad 18 oktober 2023 kl 13.37

Utrikes. En av de svenskar som förlorade livet vid terrordådet i Bryssel var 60-årige Patrick Lundström. Familjen berättar nu om sorgen efter det som hänt.

Dela artikeln

Patrick Lundström var utlandssvensk, bosatt i Schweiz, men bodde tidigare i Sundsvall.

Han var känt som en hängiven fotbollsälskare som sällan missade någon av Sveriges matcher.

– Han var en obotlig fotbollsfantast som inte bara följde sitt landslag i med- och motgång, utan all fotboll. Sverigetröjan var alltid på, skriver Patricks syskon i ett uttalande enligt SVT Nyheter Västernorrland.

Syskonen beskriver vidare Patrick som "en fantastiskt varm, humoristisk och omhändertagande pappa, make, bror, farfar, morfar, morbror och farbror".

"Hans älskade familj kom alltid i första hand", skriver de.

– Hela familjen är djupt chockade av det ofattbara som har hänt. Vår bror finns inte längre. Vi finner inga ord. Våra tankar går också till de andra offrens familjer, säger syskonen till SVT.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Migrationsministern vill bygga "svenskt tech-paradis med indier"

Johan Forssells nya plan för ökad invandring från tredje världen. "Sverige riskerar att bli ett fattigare land om de börjar söka sig till andra länder."0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.