Bryssel-dådet
Patrick Lundström.

Patrick, 60, dödades i Bryssel: "Sverigetröjan var alltid på"

Publicerad 18 oktober 2023 kl 13.37

Utrikes. En av de svenskar som förlorade livet vid terrordådet i Bryssel var 60-årige Patrick Lundström. Familjen berättar nu om sorgen efter det som hänt.

Dela artikeln

Patrick Lundström var utlandssvensk, bosatt i Schweiz, men bodde tidigare i Sundsvall.

Han var känt som en hängiven fotbollsälskare som sällan missade någon av Sveriges matcher.

– Han var en obotlig fotbollsfantast som inte bara följde sitt landslag i med- och motgång, utan all fotboll. Sverigetröjan var alltid på, skriver Patricks syskon i ett uttalande enligt SVT Nyheter Västernorrland.

Syskonen beskriver vidare Patrick som "en fantastiskt varm, humoristisk och omhändertagande pappa, make, bror, farfar, morfar, morbror och farbror".

"Hans älskade familj kom alltid i första hand", skriver de.

– Hela familjen är djupt chockade av det ofattbara som har hänt. Vår bror finns inte längre. Vi finner inga ord. Våra tankar går också till de andra offrens familjer, säger syskonen till SVT.


"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.