Knivmordet på Göingeskolan

Pojke knivmördad på skola

Publicerad 11 januari 2016 kl 17.03

Inrikes. En 15-årig pojke mördades under ett knivbråk på en skola i skånska Broby på måndagseftermiddagen, skriver flera medier. Enligt ett pressmeddelande från kommunen ska det röra sig om en personlig uppgörelse.

Dela artikeln

Vid 13-tiden larmades polisen om att två ynglingar bråkade på skolan och att den ene, en 14-åring, hade knivskurit en 15-årig pojke svårt. 15-åringen avled senare på sjukhus, skriver kommunen på sin hemsida. Gärningsmannen är omhändertagen av myndigheter.

En mamma till en elev som blev vittne till mordet berättar för Expressen att hennes dotter berättat att den mördade pojken blev nedstucken i en skolkorridor.

Imorgon tisdag kommer ordinarie undervisning att ställas in. Det kommer att finnas såväl vakter som personal på plats för att möta oron och sorgen, enligt kommunen. Polis har under eftermiddagen varit på skolan för att förhöra vittnen och skolpersonal.

Anhöriga är underrättade, uppger polisen i en händelserapport.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 721883949


Varnish cache server

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Jomshof till antisemit: "Din lågpannade vidriga lilla skitmänniska"

Muslimens kommentar gör SD-toppen helt vansinnig.. "Ta din antisemitism, din pedofilprofet, din get och vandra hem till ditt skitland."0 

Partiet tvingas nu ta strid för invandrarrösterna. Hävdar samtidigt att Nyans "inte är något hot överhuvud taget".0 

Röstmottagare uppmanade väljare "rösta rött eller grönt – inte blått"

"Klart vi ser allvarligt på det här.". Valarbetaren stängs av efter incidenten under förtidsröstningens första dag.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0