Polis i Stockholm begärs häktad för grovt koppleri

Publicerad 20 maj 2020 kl 11.56

Inrikes. En polis i Stockholm begärs idag häktad för grovt koppleri. Det skriver Åklagaryndigheten i ett pressmeddelande.

Dela artikeln

Två personer anhölls i måndags på sannolika skäl misstänkta för grovt koppleri i Stockholm. Förundersökningen leds av åklagare vid Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet samt av åklagare vid Särskilda åklagarkammaren.

Den ena av de häktade är en 37-årig polis som arbetar i Stockholm. Den andra häktade är hans jämnåriga fru, som kommer från Thailand och är thailändsk medborgare.

Frun driver sedan 2012 enskild firma inom kroppsvård och omsatte 2018 drygt en halv miljon kronor, enligt sin momsdeklaration. Det finns misstankar om att sexuella tjänster förmedlats av anställda på massagesalonger som paret står bakom.

På en av de adresser som pekas ut av åklagaren ligger en salong som erbjuder så kallad thaimassage. "Så bra att jag vill säga att jag vidrörde himmelriket", kommenterar en nöjd kund på en sajt som listar sådana salonger i Sverige.

Enligt häktningsframställan har koppleriverksamheten bedrivits på två olika adresser på Östermalm i Stockholm sedan månaderna maj och juni förra året fram till förra veckan. Häktningsförhandling mot de båda makarna väntas hållas under onsdagen.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0