Polis i Stockholm begärs häktad för grovt koppleri

Publicerad 20 maj 2020 kl 11.56

Inrikes. En polis i Stockholm begärs idag häktad för grovt koppleri. Det skriver Åklagaryndigheten i ett pressmeddelande.

Dela artikeln

Två personer anhölls i måndags på sannolika skäl misstänkta för grovt koppleri i Stockholm. Förundersökningen leds av åklagare vid Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet samt av åklagare vid Särskilda åklagarkammaren.

Den ena av de häktade är en 37-årig polis som arbetar i Stockholm. Den andra häktade är hans jämnåriga fru, som kommer från Thailand och är thailändsk medborgare.

Frun driver sedan 2012 enskild firma inom kroppsvård och omsatte 2018 drygt en halv miljon kronor, enligt sin momsdeklaration. Det finns misstankar om att sexuella tjänster förmedlats av anställda på massagesalonger som paret står bakom.

På en av de adresser som pekas ut av åklagaren ligger en salong som erbjuder så kallad thaimassage. "Så bra att jag vill säga att jag vidrörde himmelriket", kommenterar en nöjd kund på en sajt som listar sådana salonger i Sverige.

Enligt häktningsframställan har koppleriverksamheten bedrivits på två olika adresser på Östermalm i Stockholm sedan månaderna maj och juni förra året fram till förra veckan. Häktningsförhandling mot de båda makarna väntas hållas under onsdagen.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Efter genusprofilens raseri: Coop tar bort bild på Megan Fox

Nina Rung, 43, blev rasande när hon såg reklamskylten.. "En avklädd kvinna med extremtypiska ideal, sexualiserande och objektifierande av kvinnokroppen."0 

Tjänster som X och ChatGPT kan inte nås. "Ovanlig trafik" har skapat problem hos Cloudflare.0 

Faris Al Abdullah erkänner terrorplaner i Stockholm

Skulle slå till mot Kulturfestivalen.. Målet var att "injaga allvarlig fruktan" hos svenska folket.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur