Blodbad i Berlin

Polis i Milano sköt ihjäl Berlinterroristen

Publicerad 23 december 2016 kl 12.20
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Italiensk polis sköt natten till fredagen ihjäl Anis Amri, den tunisiske man som jagats misstänkt för terrordådet i Berlin i måndags, skriver AP.

Dela artikeln

Amri stoppades tidigt på fredags­morgonen i en poliskontroll i stadsdelen Sesto San Giovanni i Milano och ombads identifiera sig. När han skulle ta fram legitimationen från sin ryggsäck slet han istället fram en pistol.

Den 24-årige araben sköts därefter ihjäl i en eldstrid med polisen. En av polismännen träffades av ett skott från Amri, men är inte livshotande skadad. Han vårdas på sjukhus för sina skador och uppges återhämta sig.

– Den dödade personen är, utan tvekan, Anis Amri som misstänks för terrordådet, kommenterar Italiens inrikes­minister Marco Minniti under en press­konferens.

Enligt Minniti var det Amri som började skjuta och de två poliserna besvarade elden och sköt ihjäl honom.

Det är oklart hur den efterlyste terroristen tagit sig från Tyskland till Italien.

Anis Amri kom till Europa 2011 under den så kallade arabiska våren. Sin första tid bodde han i Italien där han avtjänade ett fängelsestraff för mordbrand sedan han tänt eld på ett asylboende.

Förra året tog han sig vidare till Tyskland där säkerhets­tjänsten BND fick upp ögonen på honom. De bedömde honom som ett hot mot rikets säkerhet och ville få honom utvisad till arabvärlden.

I somras fick 24-åringen avslag på sin asylansökan, men kunde stanna kvar i Tyskland som så kallad papperslös flykting. Anledningen var att Tunisien inte ville ha tillbaka den kriminelle araben och vägrade erkänna att han var medborgare i landet.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-toppen blev miljonär på pedofili – nu vill han även slippa straff

Gustav Hemmings förklaring: "Trodde han var äldre". Väntas kvittera ut 15 miljoner i fallskärm efter runkandet framför 13-åringen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Trump får nytt lyxigare Air Force One – av Qatar

Utländska kungahuset donerar plan värt 3,9 miljarder.. Men gåvan ges till amerikanska staten – inte till Donald Trump personligen.0 

Trump klipper banden med Netanyahu – kör över Israel i utrikespolitiken

Stoppar alla kontakter helt.. Trump planerar att resa till Mellanöstern – utan att besöka Israel.0 

Ryssland: Redo för direkta fredssamtal med Ukraina

"Vi ställer inga förhandsvillkor".. Vill återuppta samtalen i Istanbul redan på torsdag.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0