– Polisen har dels blivit betydligt bättre på att avbryta pågående stöldserier, dels avvisa internationella brottsaktörer, säger Linda Staaf Bydén, nationellt områdesansvarig för polisens arbete mot internationella brottsaktörer.
Enligt henne klagar tjuvarna själva på att det blivit tuffare för dem i Sverige.
– Vi ser i kriminellas chattar att de reagerar på att det har blivit svårare att åka på stöld- och inbrottsturnéer i Sverige, säger Linda Staaf.
Antalet anmälda bostads- och fritidshusrelaterade inbrott har minskat med hela 36 procent under perioden januari till juli i år jämfört med samma period 2022. Jämfört med 2025 är det en minskning om 15 procent.
Antalet anmälda båtrelaterade stölder har minskat med 47 procent januari till juli i år jämfört med samma period 2022. Jämfört med 2025 är det en minskning om 40 procent. Likaså har fordonsrelaterade stölder minskat med 64 procent sedan motsvarande period 2022.
Den kraftiga minskningen inleddes i huvudsak redan under 2024 och har fortsatt under 2025 och 2026. Samtliga månader hittills under 2026 visar tydligt lägre nivåer än motsvarande månad 2025.
– Även om inbrotten och stölderna minskar uppmanar vi till fortsatt vaksamhet. Inbrott i bostad och fritidshus är säsongsbetonat och ökar på sommaren. Den som ser något misstänkt, till exempel mycket trafik till och från en uthyrd stuga, uppmanas tipsa polisen. Det kan vara den pusselbit som saknas för att stoppa en stöldliga, säger Linda Staaf Bydén.





