Polisen kritiserar RFSL:s sexköpsguide

Publicerad 3 september 2014 kl 16.28

Lag & Rätt. Kom överens med säljaren i förväg om pris, bestäm vilka tjänster som ska tillhandahållas och gör upp om längden på samlaget. Det är några av tipsen i RFSL:s nya guide för att köpa sex, som riktar sig särskilt till homosexuella. Nu får initiativet kritik av polisen.

Dela artikeln

– Det är konstigt att man går ut och uppmanar folk till att begå brott, man begår ju brott när man köper sex, säger Marie Näslund som jobbar som polisinspektör på människohandelsenheten vid Stockholmspolisen, till Sveriges Radio.

Enligt polisen är det olagligt att köpa sex även om man är homosexuell, något som sällan framgår i den offentliga debatten.

RFSL hävdar att deras guide handlar om att motverka spridning av HIV och uppmana till säkrare sex. På vilket sätt de råd som rör prissättning och förhandlingsteknik hjälper homosexuella män att ha säkrare sex framgick dock inte av RFSL:s uttalanden.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 997731268


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 997731269


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Läraren kan inte prata svenska – skolan kallar in tolk

Tolken ska "reda ut ordentligt var problemet ligger". Förälder: "Det anser jag att man redan vet när man behöver en tolk."0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare