Sprängningen i Linköping
Polisen har släppt en bild på en lådcykel efter den kraftiga detonationen.

Polisen söker lådcykel efter sprängningen

Publicerad 9 juni 2019 kl 16.41

Inrikes. Efter den kraftiga explosionen i Linköping vill polisen nu ha hjälp från allmänheten. Mer specifikt vill man komma i kontakt med personer som har gjort iakttagelser av en specifik typ av cykel i området runt Hamngatan/Ådalagatan och anslutande kvarter i samband med brottet.

Dela artikeln

Det rör sig om en cykel med en låda framtill. Cykeln på bilden ovan är från polisen är en exempelbild och kan skilja sig från den cykel polisen söker när det gäller färg och annan utformning. 

Polisen vill också komma i kontakt med ägare till denna typ av cykel, som har parkerat sin cykel i området. Den som har information om detta bör ringa 114 14 eller använda polisens tipsformulär. 

Det finns i nuläget ingen gripen eller misstänkt för den ödeläggande sprängningen, som ägde rum på fredagsmorgonen. 

"Polisen har övergått från en akut initial fas till en utredningsfas. Det inre spaningsarbetet fortsätter med hög intensitet", skriver polisen på sin hemsida.

"En mängd tips" uppges ha kommit in till polisen, som värderas och följs upp. Polisen har hållit förhör med merparten av de personer som bor i de aktuella fastigheterna. De som inte har hörts ännu kan komma att kontaktas.

Bombskyddets tekniker slutförde arbete under lördagen men den kriminaltekniska undersökningen av platsen är ännu inte klar. Flera föremål har tagits i beslag och skickats till nationellt forensiskt centrum, NFC, för analys. Vad det är för föremål kan polisen i nuläget inte kommentera.

Avspärrningen begränsas nu av betongbarriärer och stängsel, och bevakas av väktare. Därmed har de poliser som har haft till uppdrag att bevaka den avspärrade platsen kunnat frigöras för andra uppdrag.

Under lördagen satte polisen samman en utredningsgrupp enligt PUG, polisens metodstöd för utredning av grova brott, tillsammans med medarbetare från nationella operativa avdelningen, Noa. Ärenden leds av polisen i Linköping.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

M-topp slipper åtal för hets mot folkgrupp

Ingen förundersökning mot Mattias Karlsson (M).. "Den aktuella kommentaren kan i och för sig förstås som ett uttryck för förakt".0 

Ekeroth om politikernas gnäll: "Patetiskt spektakel"

Sågar Expressens snyftreportage om "skrämda" politiker.. Makthavarna vill "slippa" se Nick Alinia i riksdagshuset av helt andra skäl, enligt Ekeroth.0 

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0