Anders Behring Breivik
Foto: Oslopolisen

Polisen släpper bilder på Breivik

Publicerad 4 februari 2012 kl 09.51

Politik.Nya bilder har släppts på den norske massmördaren Anders Behring Breivik. De är tagna av polis under förhör alldeles efter dådet på Utøya.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt Verdens Gang är bilderna tagna i samband med det första förhöret med Breivik som skedde i en av Arbetarpartiets ungdomsförbunds lokaler på Utöja. Tre tjänstemän från enheten för Speciella operationer (SO) och Sektionen för organiserad brottslighet inom Oslopolisen fick det viktiga uppdraget, skriver VG.no.

Enligt tidningen pågick förhören med Breivik i hela sju timmar, innan han fraktades till häktet i Oslo.


Folkslagen som EU-invånarna skyr mest. Stor kartläggning i prestigefulla Nature.0 Plus

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.