Genrebild.

Polisen varnar för att vistas utomhus sent – kan finnas bomber

Publicerad 17 september 2019 kl 15.05

Inrikes. Polisen i Malmö uppmanar nu svenskar att vara mer försiktiga när de vistas utomhus på kvällar och nätter. Det finns nämligen en risk att man råkar komma nära en detonation, som den svårt skadade kvinnan i Lund.

Dela artikeln

Det är det ökade antalet sprängdåd som nu gör att polisen manar allmänheten till mer försiktighet, rapporterar P4 Malmöhus.

I helgen fick en ung kvinna mycket svåra ansiktsskador när hon råkade befinna sig föra nära en extremt kraftig detonation, som någon hade placerat vid en byggnad i centrala Lund.

Vistas du ute sent på kvällar och nätter ska du därför vara mer försiktig, varnar polisen.

– Vi vill uppmärksamma folk på att vara lite mer försiktiga. Ser man något konstigt, en väska eller något paket. En bomb kan se ut hur som helst, säger Göran Holmgren, kommunpolis i Malmö, till P4.

Holmgren påpekar att bombdåden sker på kvälls- och nattetid, eftersom gärningsmännen är ljusskygga och inte vill åka fast.

Enligt polisen är risken ännu liten för att man ska drabbas, men tydligen är den alltså ändå så pass stor att allmänheten inte längre kan vistas utomhus på kvällar och nätter utan att samtidigt behöva vara vaksamma på om något kan spränga dem i bitar.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 434537700


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Efter Tidöbluffen: SD lovar "systemkritik på riktigt"

Löftet: Snabba resultat – efter valet.. "Vi ska vara lite systemkritiska på riktigt för en gångs skull".0 

Återvandringshubbar i tredje världen nytt EU-vapen mot illegal invandring

Förslaget godkänt till sist.. EU-parlamentet röstade med klar majoritet för att gå vidare, trots motstånd från vissa partigrupper.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0