Enskilda som tar Expressens beteende till domstol kommer att skandaliseras, lovar utgivaren.

" />

Enskilda som tar Expressens beteende till domstol kommer att skandaliseras, lovar utgivaren.

" />

Enskilda som tar Expressens beteende till domstol kommer att skandaliseras, lovar utgivaren.

" />
Foto: Holger Motzkau/CC-BY-SA

Pressad Mattsson hotar motparten med skandalisering

Publicerad 1 april 2014 kl 21.37

Inrikes.Expressens chefredaktör Thomas Mattsson reagerar nu på nyheten om att han kommer att åtalas för förtal med anledning av höstens uthängning av invandringskritiker. Den 42-årige publicisten hotar med att "gå igenom kommentar för kommentar" och tvinga målsäganden att diskutera sina politiska åsikter i "full offentlighet".

Gilla artikeln på Facebook

Det är i ett blogginlägg om Expressens nya uthängning av oseriösa alternativläkare som Thomas Mattsson passar på att varna de som namnges i hans tidning för att blanda in rättssystemet i sina mellanhavanden med tidningen.

"Vi får väl i så fall berätta i exempelvis domstol om hur det går till när de slår fast vilka påstådda sjukdomar folk har, ungefär som vi kanske kommer att få gå igenom kommentar för kommentar på hatsajterna för den skribent som – i full offentlighet – vill pröva de avslöjandena och diskutera sina åsikter i en rättsprocess", hotar Mattson i sin blogg.

Lagligt i Sverige
I Sverige finns det inget generellt skydd mot övergrepp i rättssak i samband med domstolsprocesser, såvida övergreppet inte innefattar hot om våld eller våld. Att hota motparten med skandalisering eller förtalskampanjer om denne väcker talan är således tillåtet i Sverige, såvida hotet inte innebär utpressning eller någon annan form av brott.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0