Yngve Gustafson är professor i geriatrik vid Umeå universitet.

Professorn om coronasjuka på äldreboenden: "Näst intill att de avlivas"

Publicerad 21 maj 2020 kl 16.11

Inrikes. Geriatrikprofessor Yngve Gustafson vid Umeå universitet är starkt kritisk till hur äldre coronasjuka patienter behandlas, skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

Gustafson jämför hur covid-19-sjuka patienter som vårdas på geriatriska kliniker behandlas med dem som vårdas på äldreboenden.

På geriatriska kliniker är överlevnadsgraden 70-80 procent, berättar han. Men på äldreboenden får de äldre många gånger bara palliativ vård, med morfin och lugnande mediciner, som gör att de nästintill garanterat dör.

På en fråga om han anser att det rör sig om dödshjälp svarar Yngve Gustafson att han tycker det är värre än så.

– Jag skulle nog nästan kunna tänka mig att använda ännu starkare begrepp. Att det är näst intill att de här människorna avlivas, säger han och jämför det med att sätta någon i elektriska stolen.

Många personer har senaste tiden slagit larm om att äldre coronasjuka anhöriga på äldreboenden får undermålig vård. En av dem är Thomas Andersson, vars 81-åriga pappa insjuknade i corona och där medicineringen drogs in och pappan istället fick morfin.

– Det var först när jag kontaktat media och ansvariga som pappa istället sattes på dropp och fick sina vanliga mediciner, säger Thomas till Dagens Nyheter och berättar att hans pappa nu är frisk.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0