Rädda Barnen ska bojkotta SD

Publicerad 19 maj 2014 kl 13.22

Inrikes. Rädda Barnens styrelse har beslutat att Sverigedemokraterna inte får delta på organisationens arrangemang. Inte heller får partiet omnämnas i medlemstidningen Barn.

Dela artikeln

När Rädda Barnens medlemstidning Barn gjorde en sammanställning av hur de olika partierna ställer sig till barnrättspolitiska frågor fick SD inte vara med.

Rädda Barnens styrelse har nämligen tagit ett beslut som innebär att organisationen inte får delta i möten som Sverigedemokraterna arrangerar och att partiet i sin tur inte får bjudas in till Rädda Barnens arrangemang.

Inte heller får partiet omnämnas i medlemstidningen. Anledningen är att SD tar avstånd från "det mångkulturella samhällsbygget".

"Rädda Barnens värdegrund skiljer sig fundamentalt från Sverigedemokraternas värderingar. Det handlar bland annat om partiets motstånd mot att Sverige ska vara en trygg plats för barn på flykt och avståndstagandet från det mångkulturella samhällsbygget", förklarar organisationen i ett uttalande.

I mars krävde Rädda Barnens Ungdomsförbund att SDU ska portförbjudas från svenska skolor.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 286875073


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0