Jason Diakité, här tillsammans med Margot Wallström (S).

Rapparen "Timbuktu" blir hedersdoktor vid Lunds universitet

Publicerad 22 november 2021 kl 17.05

Kulturnyheter. Rapparen Jason "Timbuktu" Diakité, känd för sin låt om att "dunka" Jimmie Åkesson "gul och blå", utses nu till hedersdoktorer vid Humanistiska fakulteten vid Lunds universitet.

Dela artikeln

Timbuktu utses till hedersdoktor "för sitt innovativa författarskap och mångsidiga konstnärskap, som fångar upp och reflekterar kring väsentliga aspekter av humanistisk tanke och forskning", skriver Lunds universitet på sin hemsida.

Den 46-årige rapparen är bland annat känd för sin låt Svarta Duvor & Vissna Liljor som handlar om att "dunka" SD-ledaren Jimmie Åkesson "gul och blå" och hänga honom i en flaggstång samt gå lös på sverigedemokrater med järnrör och lägga dem "i koma". Låten lanserades av statliga Sveriges Television, som beskrev texten som "superintressant" och full av "politiskt driv".

Professor Barbara Törnquist-Plewa, dekanus för Humanistiska fakulteten vid universitetet, kommenterar Timbuktus nya hederstitel så här:

– Genom sina kvalificerade och pålästa reflektioner, på prosa och på vers, levererade med humor och lyrisk virtuositet, får han oss att reflektera över hur identiteter och sociala roller produceras och reproduceras i en modern värld.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 231001785


Varnish cache server

Mer från Kulturnyheter

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0