Inbördeskriget i Syrien och Irak

Rebeller bussades ut ur Damaskusförort

Publicerad 28 augusti 2016 kl 20.31
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Damaskusförorten Darayaa har erövrats av syriska armén, skriver den regeringstrogna nyhetssidan Syrian perspective.

Dela artikeln

Förorten söder om den syriska huvudstaden har länge varit ockuperad av västunderstödda rebeller, den så kallade Fria syriska armén, som EU och USA hoppades skulle störta president Bashar al-Assad från makten.

Den syriska nyhetsbyrån Sana skriver att hela Darayaas kvarvarande befolkning evakuerats som ett led i en överenskommelse mellan regeringen och rebellerna.

De omkring 700 rebeller som belägrat förorten har tvingats överlämna sina tyngre vapen och därefter bussats till Idlib i norra Syrien. Idlib ligger i rebellkontrollerat område.

Darayaa är mycket svårt sargat och i princip en ruinstad efter nästan fyra års strider. Den syriska regeringen säger att ingenjörstrupper nu skickas in i samhället för att bygga upp det igen och få grundläggande funktioner som vatten och elförsörjning att fungera.

Under tiden får civilbefolkningen bo i provisoriska läger som upprättats på annat håll i Damaskus.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0