Regeringen förnekar att invandrarna vill till Sverige

Publicerad 5 mars 2020 kl 09.27

Inrikes. I en intervju med Expressen hävdar justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) att Sverige har en så tuff invandringspolitik att landet inte längre är någon "magnet för flyktingar". Men Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson ger en helt annan bild.

Dela artikeln

Det är i en intervju med Expressen som Morgan Johansson hävdar att Sverige har skaffat sig en så tuff politik att så kallade flyktingar inte längre drar sig hit.

Detta säger han samtidigt som antalet asylsökare förra året ökade till närmare 22.000, samtidigt som Migrationsverket i februari sade att antalet kommer ökade ännu mer i år, och samtidigt som Sverige förra året totalt delade ut närmare 120.000 uppehållstillstånd.

Morgan Johansson tror inte på någon ny våg av invandrare, likt den 2015. Vid den tidpunkten hade Sverige EU:s mest generösa asylpolitik, enligt ministern.

– Vi var i praktiken det enda land som hade permanenta uppehållstillstånd. Vi hade inga gränskontroller till att börja med och vi hade heller inte några medicinska åldersbedömningar. Nu har Sverige en av de stramaste flyktinglagstiftningarna i hela EU och fungerar därför inte längre som en magnet för flyktingar. Dessutom är det svårt för dem att överhuvudtaget ta sig hit nu, säger han till Expressen.

Så sent som i februari förklarade Sveriges migrationskommissionär i EU Ylva Johansson (S) att det inte ska finnas något tak på invandringen och att EU ska stå upp för asylrätten. Statsminister Stefan Löfven (S) har påstått att Sverige ska minska sin asylinvandring. Men i själva verket har den alltså ökat och fortsätter öka, och S regeringspartner Miljöpartiet är bestämd just med att Sverige "står upp för asylrätten".

SD-ledaren Jimmie Åkesson, som just nu befinner sig vid den grekiska gränsen, har en helt annan bild av läget än Morgan Johansson. Han hävdar att invandrarna ännu ser Sverige som ett första alternativ.

– Jag tycker att det är viktigt att få en egen bild av hur det ser ut. Vi har gått runt här och pratat med många människor som frågar var de är på väg. Det är väldigt många som vill till norra Europa och man nämner Sverige och Tyskland primärt, sade han till Expressen igår.

Än så länge har Grekland hållit sin del av gränsen stängd. En eventuellt ny asylvåg är därför tillfälligt stoppad.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 705287423


Varnish cache server

Tonåringar lockades till gården i Skåne. Skulle utbildas till jockeyer – fick i stället arbeta sex dagar i veckan utan lön.0 Plus

Mer från Inrikes

Ebba Busch försvarar Agnes Wold – röstade själv för att förbjuda försök att bota transvestiter

Vice statsministern varnar för "cancelkultur".. Men både KD och SD sa förra veckan ja till att införa fyra års fängelse för "omvändelseförsök". 0 

Svenskt Näringsliv kräver ökad invandring

"Vi behöver öka arbetskraftsinvandringen, inte minska den.". Varnar för "kompetensbrist" om inflödet från tredje världen inte tar fart ordentligt.0 

Polska tricket avslöjat. Detta påträffades i "hantverkarens" firmabil.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Afghanskt nyår blir svenskt kulturarv. Tar plats på statlig förteckning – tillsammans med indiska diwali.0 

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0