"Klimathotet"

Regeringen om höjd bensinskatt: "Som en kvarts pizza"

Publicerad 25 november 2019 kl 10.00

Inrikes. Bensinskattehöjning i Sverige är inte farlig och driver inte folk från sina hem. Det handlar bara om "några kronor" eller en bit pizza varje månad, menar miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) i en intervju med Expressen.

Dela artikeln

Vid årsskiftet återinförs den så kallade överindexeringen, vilket innebär att bensinskatten automatiskt höjs varje år.

Men att bensinskatten är orimligt hög i Sverige, håller inte miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) med om.

Enligt henne sker det just nu ett "paradigmskifte" där hela samhället måste byggas om för att bekämpa koldioxid och så kallade klimatförändringar.

200 liter bensin i månaden kommer ge 30 kronor mer i kostnad, enligt Lövins exempel i Expressen. Sverige är ett "rikt land" och ska inte lägga över problem på fattiga länder, hävdar hon.

– När man pratar om en bensinskattehöjning låter det som att det skulle driva folk från hus och hem, men det är bara några kronor det är frågan om. En kvarts pizza i månaden, säger hon till Expressen och påpekar att skattesänkningen på landsbygden viftades bort med en liknande pizza-jämförelse.


Nyheter från förstasidan

USA: Berlinmuren är tillbaka

"Tyskland har återuppbyggt den". Efter beskedet om AFD skärper Vita huset tonen mot auktoritära styret i Berlin.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0