Regeringen vill kunna varna via SMS

Publicerad 17 mars 2017 kl 16.13

Inrikes. Regeringen vill kunna skicka viktiga meddelanden och varningar till allmänheten via SMS. Det skriver man i ett pressmeddelande i dag. Regeringen har också lagt ett lagförslag i frågan.

Dela artikeln

I flera andra länder skickas varningar ut via SMS till allmänheten när det uppstår olyckor, bränder, terrorattentat eller andra faror. Nu vill Sveriges regering kunna göra likadant.

Men för det krävs en lagändring.

I lagförslaget står det bland annat att mobiloperatörer ska tvingas skicka ut varnings-SMS till sina kunder som befinner sig nära ett drabbat område.

”Förslaget innebär att mobiloperatörer blir skyldiga att medverka till att förmedla meddelandena och för det ändamålet får rätt att behandla uppgifter om position och abonnemang”, skriver regeringen i sin proposition.

– Nu blir det möjligt att nå ut med information direkt i mobilen till alla som befinner sig i ett om område som drabbats av en allvarlig händelse, säger inrikesminister Anders Ygeman i ett uttalande.

Det införs också bestämmelser om när uppgifterna om position och annan data ska utplånas. Lagen föreslås träda i kraft den 1 juli i år.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0