Coronakrisen i ekonomin

Regeringens oro: Måste finnas pengar kvar till "klimatomställningen"

Publicerad 30 mars 2020 kl 09.44

Inrikes. Mer statligt ägande kan vara en lösning på coronakrisen, förklarar finansminister Magdalena Andersson (S) i en intervju med DN. Samtidigt påpekar hon att det måste finnas kvar pengar för att bygga ett "klimatsmart samhälle".

Dela artikeln

Sverige och världen befinner sig i ett historiskt ögonblick.

Enligt finansminister Magdalena Andersson är det som nu sker "defining", säger hon i DN och påpekar att hur regeringen hanterar krisen kommer definiera vår tid.

Sverige måste ha kvar resurser för att kunna återstarta ekonomin, få igång konsumtionen och investeringar. Men "klimatet" är ännu kvar i hennes tankar trots coronapandemin. När krisen är över måste Sverige också kunna ställa om till ett mer "klimatsmart samhälle", hävdar hon.

Andra europeiska länder har redan börjat förstatliga större företag för att rädda dem. Bland annat har Italien tagit över flygbolaget Alitalia.

Detta kan ske även i Sverige.

– I den företagsakut vi nu skapat, med många småföretag, där har staten inte riktigt kompetens att gå in och vara ägare till tusentals caféer och restauranger. Därför har vi använt det vanliga banksystemet för de kreditgarantier vi gett ut. Men handlar det om färre och större bolag så är det en möjlig väg, säger Andersson till DN.

När DN frågar hur finansministern tycker att EU-samarbetet fungerat under coronakrisen, skrattar hon och svarar att vissa delar fungerat bättre och andra sämre.


Nyheter från förstasidan

LO:s chefsekonom: SVT sprider myter om att Sverige behöver ökad invandring

Torbjörn Hållö sågar statliga jättens nya bluff. "Sverige behöver inte ökad invandring, vi behöver få de 500.000 arbetslösa i arbete."0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0