Befolkningsbytet

Rekordmånga svenskar flydde Sverige under 2015

Publicerad 9 januari 2016 kl 10.23

Inrikes. År 2015 blev inte bara året då invandringen från tredje världen till Sverige sprängde alla tidigare rekord. Under året valde samtidigt fler svenskar än någonsin att flytta från det krisande hemlandet – fler än under svältårens Amerikautvandring på 1800-talet.

Dela artikeln

Under den värsta missväxten i slutet av 1800-talet valde upp till 50.000 svenskar varje år att söka lyckan i Nordamerika. Totalt flyttade 1,5 miljoner svenskar till det nya landet under perioden 1850 fram till 1930.

Men under 2015 slogs ett nytt rekord: Då valde 51.237 av dem som är folkbokförda i Sverige att emigrera, enligt SCB:s siffror.

– Andelen utvandrare i förhållande till den svenska befolkningen som helhet är inte lika stor som på 1800-talet. Men faktum kvarstår. Sverige är också i dag ett utvandringsland, säger Maria Solevid, statsvetare vid Göteborgs universitet till SVT Nyheter.

Samtidigt tros mörkertalet vara stort eftersom många svenskar glömmer eller struntar i att anmäla sig till Skatteverket när de flyttar utomlands.

Vad det är som får ständigt fler svenskar att fly sitt hemland är det ingen som riktigt vet. Maria Solevid och hennes forskarkollegor håller just nu på att sammanställa en enkätundersökning där 2.700 utlandssvenskar ingår.

– Det finns förbluffande lite kunskap om vilka dessa är och varför de flyttar, säger Solevid till SVT Nyheter.

Enligt en undersökning som genomfördes av utlandssvenska organisationen Svenskar i världen förra året har de flesta svenskar som emigrerat, cirka 150.000, valt att bosätta sig i USA. Ungefär 90.000 har istället flyttat till Storbritannien och ungefär lika många bor i Spanien.

 


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0