Slaget om kontanterna

Riksbanken öppnar kontantdepåer

Publicerad 31 januari 2022 kl 09.51

Ekonomi. Riksbankens direktion har fattat beslut om att öppna depåer på olika platser i Sverige för lagring och ut- och inlämning av sedlar till banker. Depåerna, som blir minst fem, ska ligga i Stockholm, Jönköping, nedre respektive övre Norrland samt på ytterligare en plats i södra eller mellersta Sverige.

Dela artikeln

Depåerna i Stockholm, Jönköping och övre Norrland planeras att öppna under 2022 medan de andra två beräknas ta mer tid att få på plats.

Ett arbete pågår nu för att hitta lämpliga lokaler och för att upphandla de depåtjänster som behövs.

Bakgrunden till den nya depåstrukturen är det ökade ansvaret för kontanthanteringen som Riksbanken föreslås få i den nya riksbankslagen som föreslås träda i kraft den 1 januari 2023. Syftet med de nya depåerna är att se till att det finns tillgång till kontanter i betryggande utsträckning över hela Sverige.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Dödssiffran stiger i Israel – "ser ut som Gaza"

Hela kvarter omvandlas till rasmassor. Bilderna visar stor materiell förstörelse efter utväxlingen med Iran.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0