Riksdagsvalet 2018
Mikael Damberg (S).

S öppnar för samarbete med Centerpartiet – för att stoppa SD

Publicerad 2 mars 2018 kl 08.55

Inrikes. I ett nytt utspel öppnar nu Socialdemokraterna för ett blocköverskridande samarbete med Centerpartiet. Syftet är att kunna fortsätta regera efter höstens val och garantera att Sverigedemokraterna hålls utanför den politiska makten.

Dela artikeln

Det är S-topparna Mikael Damberg, närings- och innovationsminister, och Lena Rådström Baastad, partisekreterare, som i en debattartikel i Expressen sträcker ut en hand till Centerpartiet.

Enligt de båda går politiska samarbeten mellan Centerpartiet och Socialdemokraternas långt tillbaka i tiden och är något som har varit bra för Sverige.

Men nu är samarbetet extra viktigt, eftersom Sverigedemokraterna sitter i riksdagen. Och de måste stoppas.

"Den stora utmaningen för svensk demokrati handlar om att stå emot främlingsfientliga krafter som söker inflytande. I ett läge där Moderaterna söker gripa makten genom SD:s stöd måste blocköverskridande alternativ kunna prövas. Varken centerpartister eller socialdemokrater kommer bidra till att ge SD inflytande", skriver S-topparna i något som kan liknas vid en hyllningsartikel till Centern.

Ett blocköverskridande alternativ ses som nödvändigt eftersom något av de traditionella blocken kan få svårt att skaffa egen majoritet i riksdagsvalet i höst. Damberg och Rådström Baastad påpekar att man tillsammans med Centerpartiet "vill ta ansvar för Sverige".

Och samarbetet mellan partierna är fullt möjligt, menar Niklas Bolin, statsvetare vid Mittuniversitetet.

– Det är inte helt omöjligt att det till slut kan bli någon typ av samarbete. Den typen av samarbete kan vara på många olika sätt, det skulle kunna var någon typ av koalition men också att man kommer överens om att släppa fram en regering, säger han till Expressen.

Idag den 2 mars är det 105 år sedan Bondeförbundet, därefter Centerpartiet, bildades och de båda S-topparna passar på att gratulera alla centerpartister och påpekar att deras parti genom åren har gjort "stora insatser för hela landet".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 102251793


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Janne Josefsson: S-politiker vägrar själva bo bland invandrare

"Det är sådan dubbelmoral.". Berättar om när han föreslog att Göran Persson skulle flytta till Rosengård.0 

S öppnar för att regera med M i "en orolig omvärld"

Ardalan Shekarabis nya trevare.. "Ett ansvarstagande från de två partierna hade varit bra för landet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0