Amineh Kakabaveh.

S står fast vid avtalet med Kakabaveh

Publicerad 26 maj 2022 kl 19.26

Inrikes. Det avtal som Socialdemokraterna skrev med den kurdiska riksdagsledamoten Amineh Kakabaveh gäller enligt partiet fortfarande, rapporterar Dagens Industri.

Dela artikeln

I november säkrade Socialdemokraterna statsministerposten för Magdalena Andersson genom att göra en uppgörelse med den partilösa riksdagsledamoten Amineh Kakabaveh (tidigare Vänsterpartiet).

Kakabaveh lovade att rösta igenom Magdalena Andersson som statsminister i utbyte mot att S inledde ett samarbete med det kurdiska partiet PYD, som är terrorgruppen PKK:s syriska gren.

Avtalet uppmärksammades knappt i svensk media, men slogs upp som en stor skandal i Turkiet. Och nu används Kakabaveh-uppgörelsen av turkarna som ett argument för att inte släppa in Sverige i Nato.

Men S har inga planer på att säga upp avtalet, enligt Kenneth G Forslund (S), ordförande i utrikesutskottet.

Amineh Kakabaveh uppgav själv tidigare i maj att hon skulle bryta sitt samarbete med regeringen eftersom hon anser att Socialdemokraterna "viker ner sig" för Turkiets krav.

Men det stämmer inte, enligt Kenneth G Forslund.

– Hon har inte sagt upp det, utan menar att hon inte har fått leverans på en viss del och det innebär att hon inte kommer att rösta på ett visst sätt. Men min uppfattning är att hon är intresserad av att vi ska lösa de sakerna, säger han till DI.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 675284149


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Afghanskt nyår blir svenskt kulturarv. Tar plats på statlig förteckning – tillsammans med indiska diwali.0 

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0