Rouzbeh Djalaie är "agendaredaktör" och "agendaproducent" på Sveriges Radio.

SD-hatande redaktör bakom SR-kampanj för illegala invandrare

Publicerad 6 maj 2020 kl 10.51

Media. Skattefinansierade Sveriges Radios "agendaredaktör" Rouzbeh Djalaie ligger bakom flera så kallade snyftreportage om illegala invandrare. Samtidigt är Djalaie själv en asylaktivist som jämfört SD med Nazityskland, rapporterar Samhällsnytt.

Dela artikeln

I ett reportage som publicerades av P4 Stockholm på måndagen intervjuas den illegale invandraren "Ersalan, 21", som istället för att åka hem tältar i en skogsdunge i en förort till Stockholm.

– Om vi inte dör av hunger kommer vi att dö av corona, säger Ersalan i inslaget.

I ett annat inslag pressas politiker och myndigheter om vad de gör för att ordna bostäder åt de illegala invandrarna.

Bakom reportagen står den 55-årige reportern och redaktören Rouzbeh Djalaie, som själv är invandrare från Iran. På Sveriges Radio har han titlarna "agendaredaktör" och "agendaproducent" för P4 och P5 Stockholm, skriver Samhällsnytt.

På Facebook följer Djalaie olika vänsterextrema grupper och han har bland annat förklarat att han ska "mangla SD". I andra inlägg jämför han SD med Nazityskland och liknar Jimmie Åkesson och partisekreteraren Richard Jomshof vid Adolf Hitler. Den statliga agendaredaktören har också uppmanat till att störa poliser i tjänst när de utför inre gränskontroller, enligt Samhällsnytt.

När Samhällsnytt ringer upp Rouzbeh Djalaie skrattar han och förklarar att han inte vill uttala sig till sajten.

– Du jag ser att Kent Ekeroth är en av medarbetarna där och jag ser att Egor Putilov är en av medarbetarna där. Det… ehh… jag vill inte göra en intervju med er, säger han.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Media

SVT hånas för sina skräckröda väderkartor

"Jorden brinner" och "helvetet är här".. Men egentligen är det bara helt normal svensk sommarvärme.0 Plus

Riks klandras för rapportering om Expressen-kvinna som hade polissex

Gick över gränsen, enligt Mediernas Etiknämnd.. Journalisten "hade ingen tung chefsroll", så allmänintresset var "mycket lågt".0 

"Långt över gränsen" när Aftonbladet ringde upp Örebro-skyttens far

Klandras för obehagliga intervjun.. Pappan hamnade i kliniskt chocktillstånd efter att ha lagt på luren.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0