SD: Löfven visste inte vad han skrev på – "han är för inkompetent"

Publicerad 25 juli 2020 kl 15.09

Inrikes. Stefan Löfven (S) visste inte vad han gjorde när han gick med på EU:s gigantiska återhämtningspaket. Han kan ha förvandlat Sverige till en "lydstat" under Bryssel, hävdar Sverigedemokraternas Europaparlamentariker Peter Lundgren i ny häftig kritik mot statsministern.
– Avsätt denna inkompetenta regering, säger han på Facebook och påpekar att EU-kommissionen lurade statsministern.

Dela artikeln

Statsminister Stefan Löfven var stolt över sig själv och det "coronapaket" i EU som han gick med på för Sveriges del.

Han påstod bland annat att Sverige skulle få rabatter på sin EU-medlemsavgift på 11 miljarder kronor årligen mellan 2001-2007. Men efter överenskommelsen i Bryssel framkom det att Sverige kanske inte ens får behålla de rabatter som redan finns.

Det finns nämligen planer på att helt avskaffa rabatterna, vilket skulle innebär en ännu dyrare "deal" för svenska skattebetalare. Men detta upptäckte inte Socialdemokraterna förrän efteråt.

Enligt Peter Lundgren blev Löfven lurad av EU-kommissionen.

– Detta är inte min statsminister, han är för inkompetent för det. Han tyckte han hade gjort ett jättebra arbete när han kom hem med rabatter på 11 miljarder per år. 

– Men han upptäckte inte farorna i skrivningarna, och sånt är ju kommissionen väldigt bra på. Man lurade skjortan av honom. Varken han eller hans medarbetare är kompetenta nog för detta arbete.

– Den som först upptäckte det var hans egen EU-parlamentariker Heléne Fritzon, som insåg att risken är stor att rabatterna lyfts ut. Vi vet redan att vi kommer tvingas betala sex miljarder mer i medlemsavgift, men nu är risken uppenbar att det kan kosta oss ytterligare 11 miljarder, förklarar han i ett videoklipp på Facebook.

Lundgren påpekar att EU nu håller på att förvandlas till något som inte alls var avsikten från början.

Han hävdar att EU fått en makthunger av "gigantiska mått" och genom coronapaketet även bland annat skaffat sig beskattningsrätt på vissa områden, så som koldioxid och plast.

– Tro mig, det slutar inte där. EU har fått smak på pengar. Vi riskerar att förvandlas till en lydstat under Bryssel. Och jag anser inte att statsministern eller regeringen har förhandlingsmandat från svenska folket. Ni har fått det av EU-nämnden i riksdagen av partier som sviker sitt land, men ni har definitivt inte fått det av folket.

Enligt Lundgren är det dags för en folkomröstning i frågan, eftersom det handlar om något som kraftigt kommer påverka Sverige. Bland annat kommer svenskarnas barn och barnbarn skuldsättas i decennier framåt och han är inte okej med det, påpekar han.

– Låta folket säga sitt, och avsätt denna inkompetenta regering som inte lyssnar på folket, avslutar SD-politikern.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 190840306


Varnish cache server

"Blev extremt äcklad." Nu får reportaget hård kritik – bland annat av en minister.0 

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0