Regeringskris i Sverige

SD: Nyvalet blir ett val om invandringen

Publicerad 3 december 2014 kl 17.39

Inrikes. Sverigedemokraternas vikarierande partiledare Mattias Karlsson välkomnade under en presskonferens på onsdagen statsminister Stefan Löfvens besked om extraval. Karlsson meddelade också att partiet planerar att göra valet till en sorts folkomröstning för eller emot den "extrema" svenska invandringspolitiken.

Dela artikeln

– Vi välkomnar möjligheten att låta den tysta majoriteten bland befolkningen höja sin röst i invandringsfrågan. Vi ska se till att denna valrörelse i praktiken blir en folkomröstning för eller emot ökad invandring, sade Karlsson.

Han konstaterade också att Sverigedemokraterna är väl förberedda för en ny valrörelse.

– Signalen från partiet är att man ser fram emot ett val med tillförsikt. Vi har de förutsättningar som krävs för att göra en stark valrörelse, sade Mattias Karlsson.

Enligt Mattias Karlsson är förhoppningen att Jimmie Åkesson ska komma tillbaka från sin sjukskrivning inför valrörelsen. Om så inte sker uppger sig Karlsson dock vara beredd på att fortsätta leda partiet i Åkessons frånvaro.

Även Sverigedemokratisk ungdoms ordförande Gustav Kasselstrand välkomnar beskedet om extraval.

– Vi räds inte ett nyval. SDU är politiskt och organisatoriskt förberedda efter två valrörelser. Nu kavlar vi upp ärmarna igen och tar ansvar för vårt land, säger han till SD-Kuriren.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Dömde Leijnegard för ofredande – är kompis med kvinnans make

Upptäckten på kvinnliga domarens Facebook-sida. Personerna "satt väl synligt placerade på den främsta åhörarraden" under rättegången.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

40 bidragsmiljoner gick till illegala invandrare

Vissa vistas inte ens i landet.. Egentliga siffran kan vara betydligt högre, enligt Utbetalningsmyndigheten.0 

37 procent invandrare i kommunala hyreshus

Danderyd vill inte bygga fler.. Invånarna lägger "stora delar av sina livsbesparingar" på att slippa mångfalden.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur