EU och upphovsrätten

SD tryckte fel i EU-parlamentet

Publicerad 26 mars 2019 kl 16.41

Inrikes. Sverigedemokraternas EU-parlamentariker tryckte på fel knapp i omröstningen om ändringsförslaget till det kritiserade upphovsrättsdirektivet. "Dock justerades detta omgående och har inte heller haft effekt på utfallet i sig", meddelar nu partiet.

Dela artikeln

Tidigare idag röstade EU-parlamentet ja till det hårt kritiserade lagförslaget om hårdare upphovsrättslagar inom EU.

Med enstaka rösters marginal förkastades också förslaget om ändringar i avtalets mest kritiserade artiklar.

I sociala medier rasade bland andra den moderate EU-parlamentarikern Christofer Fjellner mot Socialdemokraterna, där ledamöter röstade emot ändringsförslaget.

"Nu kommer många skälla och skylla på EU. MEN det är svenska Sossarnas fel", skrev han på Twitter.

Men även Sverigedemokraternas båda EU-parlamentariker, Peter Lundgren och Kristina Winberg, röstade till nej ändringarna – av misstag.

Dock ska misstaget har justerats i efterhand.

"Smått kaotiskt under voteringen kring copyrightdirektivet i Europaparlamentet idag. Mitt på sittande möte ändrades ordningen varför det blev fel i våra papper. Dock justerades detta omgående och har inte heller haft effekt på utfallet i sig", skriver SD på Twitter.

"Socialdemokraterna, som ansvarar för det faktiska utfallet, har mycket att förklara för det svenska folket. Internet som vi känner det är nu över", fortsätter partiet.

Detta innebär att omröstningen om ändringsförslaget bara förlorade med en enda röst: 314 mot 315.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Mer från Inrikes

S-bluff om "slöseri" – vill slösa lika mycket själva

Skillnaden mot egna budgeten: 0,3 procent.. Samma slöseri oavsett vem man röstar på, enligt en granskning i Dagens Industri.0 

Barn med matlådor när S-kommun satsar på klimasmart skolmat

"Ensidigt att äta det man gillar".. Men många föräldrar rundar kravet på havregrynsgröt istället för ris och liknande.0 

Regeringen kan sluta ge bidrag till kriminella som dömts till utvisning

"Det handlar om att stå upp för brottsoffren.". Har idag full tillgång till välfärden, arbetsmarknaden – och fri rörlighet inom EU.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0