SD vill ha invandrare med "högt intellekt" – S-ministern kräver ursäkt

Publicerad 22 september 2020 kl 12.10

Inrikes. Socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi (S) kräver nu en ursäkt av sverigedemokraten Oscar Sjöstedt sedan denne förespråkat invandring av intelligenta människor.

Dela artikeln

Det var i måndagens debatt i riksdagen som Sverigedemokraternas ekonomisk-politiske talesperson Oscar Sjöstedt kritiserade regeringens invandringspolitik.

Bland annat använde han ett exempel från migrationsdomstolen i somras, där en afghansk man slapp utvisning på grund av låg IQ.

– En vuxen afghansk man utan skyddsbehov beviljades uppehållstillstånd eftersom han inte var särdeles begåvad. Han hade lindrig intellektuell funktionsnedsättning. Migrationsdomstolen bedömde att det var skäl till uppehållstillstånd och därmed livstids försörjning på de svenska skattebetalarnas bekostnad, sade SD-politikern och fortsatte:

– Men vad säger ni om att i stället för att föra en migrationspolitik som attraherar människor med lågt intellekt, så för vi en politik som attraherar människor med högt intellekt. Vore det helt verklighetsfrämmande för den här kammaren?

Socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi rasar mot uttalandet och kräver en ursäkt.

– Ibland hör man saker man bara måste reagera emot, säger han i en film på Twitter. Oscar Sjöstedt, jag respekterar dig som medmänniska men jag respekterar inte det du sade igår. Det här är inte värderingar som vi ska ha i vårt samhälle. Be om ursäkt till alla med funktionsnedsättning och gör det nu.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 362223794


Varnish cache server

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Svenske diplomaten Sven Hirdman död

Hade 60 års erfarenhet av Ryssland.. Men ändå lyssnade nästan ingen på Sveriges tidigare Moskva-ambassadör.0 

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus