Januariblåsningen

Sjöstedt: L så desperata att de hade "röstat på en död bäver som statsminister"

Publicerad 3 februari 2019 kl 11.36

Inrikes. Även om Vänsterpartiet hade stoppat Stefan Löfven från att bli statsminister i fyra år till hade det inte blivit något extraval. Liberalerna var nämligen så desperata att de "hade kunnat rösta på en död bäver som statsminister", säger Jonas Sjöstedt i en intervju med SvD.

Dela artikeln

Det är i en längre intervju med Svenska Dagbladet som Vänsterpartiets partiledare Jonas Sjöstedt nu hävdar att det var ytterst nära att han stoppade Stefan Löfven från att bli statsminister.

V-ledaren upprepar att han fått "garantier" från Stefan Löfven om att det visst kommer bli ett samarbete mellan Vänsterpartiet och Socialdemokraterna.

Han säger att Löfven länge velat gå höger ut, men att han ändå är förvånad över hur långt ut till höger det blev. Enligt Sjöstedt hade S ett mycket bra förhandlingsläge, och borde aldrig ha släppt fram marknadshyror, uppluckrad arbetsrätt och slopad värnskatt

Hade det stått mellan att släppa fram Löfven och extraval, så hade Vänsterpartiet kunnat välja det senare. Liberalerna, som troligen hade fått lämna riksdagen då, hade dock ändå inte låtit det ske, menar han.

– Ingenting tyder på att det hade blivit ett nyval. Liberalerna var så desperata att de hade kunnat rösta på en död bäver som statsminister. Det var ingen tvekan, säger han till SvD.

Samtidigt upprepar han hotet att han kommer sänka regeringen om den går fram med marknadshyror och förändrade LAS-regler.

Därför tänker han öka pressen på Löfven så att Centerpartiet och Liberalerna i verkligheten inte får igenom sina krav.

Enligt Jonas Sjöstedt "smider" nu Vänsterpartiet på planer för att sänka ännu fler delar av den nyliberala uppgörelsen mellan S-MP-C-L.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Bodens kommunalråd åtalas för våldtäktsförsök

Claes Nordmark (S) lämnar sina uppdrag.. "Man kan förstås inte fortsätta som kommunalråd om man är åtalad för försök till våldtäkt."0 

Jomshof om V-toppen: "Hoppas han åker hem"

Kommentaren om Daniel Riazat väcker ramaskri.. Nu kräver Strandhäll att riksdagens talman agerar mot Jomshofs "rasism".0 

Jimmie Åkesson firar 20 år som partiledare

Arbetet med att liberalisera partiet påbörjades 7 maj 2005.. Två decennier senare anses SD-höjdarna nästan rumsrena nog att få ministerposter.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0