Val 2018

Sjuklöver går samman för att förbjuda AFS torgmöten

Publicerad 5 september 2018 kl 17.52

Inrikes. Sju partier i Växjö kommun har idag gemensamt polisanmält uppstickarpartiet Alternativ för Sverige, AFS, rapporterar SVT Nyheter Småland. Politikerna vill att det konkurrerande partiet ska förbjudas att hålla sina torgmöten.

Dela artikeln

Efter AFS torgmöte i centrala Växjö på onsdagen marscherade Per Schöldberg (C), Gunnel Jansson (MP), Anna Zelvin (KD) och Anette Nerlie-Anderberg (S) i gemensam trupp till polisstationen för att anmäla partiet.

– Vi har ju valstugorna så nära och blev vittne till mötet. Vi vill ha det prövat om man enligt svensk lag kan ha den här typen av möten. Om det är hets mot folkgrupp, om det är uppvigling. Vi upplever också att man hotar politiker med sitt uttrycksätt, säger Per Schöldberg (C).

Även Liberalerna, Vänsterpartiet och Moderaterna står bakom polisanmälan, enligt SVT Nyheter Småland. Det är oklart om Sverigedemokraterna tillfrågades.

– Vi tog de partier vi fick tag i, säger Per Schöldberg till SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 214671725


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Folk väljer bort dyrt kaffe. "Hushållens köpkraft har minskat".0 

Misstogs för björnfäll. Men det visade sig vara en 2.000 år gammal doja inspirerad av romerskt mode.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0