Val 2018

Sjuklöver går samman för att förbjuda AFS torgmöten

Publicerad 5 september 2018 kl 17.52

Inrikes. Sju partier i Växjö kommun har idag gemensamt polisanmält uppstickarpartiet Alternativ för Sverige, AFS, rapporterar SVT Nyheter Småland. Politikerna vill att det konkurrerande partiet ska förbjudas att hålla sina torgmöten.

Dela artikeln

Efter AFS torgmöte i centrala Växjö på onsdagen marscherade Per Schöldberg (C), Gunnel Jansson (MP), Anna Zelvin (KD) och Anette Nerlie-Anderberg (S) i gemensam trupp till polisstationen för att anmäla partiet.

– Vi har ju valstugorna så nära och blev vittne till mötet. Vi vill ha det prövat om man enligt svensk lag kan ha den här typen av möten. Om det är hets mot folkgrupp, om det är uppvigling. Vi upplever också att man hotar politiker med sitt uttrycksätt, säger Per Schöldberg (C).

Även Liberalerna, Vänsterpartiet och Moderaterna står bakom polisanmälan, enligt SVT Nyheter Småland. Det är oklart om Sverigedemokraterna tillfrågades.

– Vi tog de partier vi fick tag i, säger Per Schöldberg till SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 269369481


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 269369482


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Bukele till Macron: Du kan lösa problemet på en vecka

Latinamerikanske ledarens uppmaning. Slår fast att Frankrike har resurserna – men inte viljan – att rädda sitt land.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Svenske diplomaten Sven Hirdman död

Hade 60 års erfarenhet av Ryssland.. Men ändå lyssnade nästan ingen på Sveriges tidigare Moskva-ambassadör.0 

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus