Psalmcensuren

Skola censurerar "Nu tändas tusen juleljus" – påstås anpassa sig till "nyanlända eleverna"

Publicerad 19 december 2016 kl 11.43
Av Mattias Albinsson ✉

Inrikes. Södra skolan i Åmål anklagas för att stryka eller byta ut strofer i den populära julpsalmen "Nu tändas tusen juleljus" för att anpassa sig till skolans nyanlända elever.
– Jag har inga kommentarer om det just nu, säger skolans biträdande rektor Maria Fredriksson till Fria Tider.

Dela artikeln

Det var i fredags som en besviken far- eller morförälder skrev en insändare i lokaltidningen NWT sedan denne fått förklarat för sig av sitt barnbarn att eleverna på Södra skolan inte längre tillåts sjunga vissa strofer av "Nu tändas tusen juleljus".

Stroferna "född av Herren Jesu Krist vår frälsare och gud" och "en stråle av Guds kärleks ljus" har helt strukits från psalmen. Dessutom har "Du stjärna över Betlehem" ändrats till "En stjärna över alla oss", påstås det.

Enligt insändar­skribenten, som skrivit under med signaturen "Jultomten", beror den avsakraliserade psalmen på att skolan vill anpassa sig till de "nyanlända eleverna".

"Vi skall vara rädda om de svenska traditionerna. Snart har vi inga kvar", avslutas insändaren som gillats, delats och spridits av tusentals människor.

När Fria Tider, efter ett stort antal försök, äntligen får tag på någon på Södra skolan får vi prata med Maria Fredriksson som är biträdande rektor. Hon förstår direkt vad samtalet handlar om.

– Vi har inga kommentarer om det just nu, svarar hon innan hon ens fått någon fråga.

Men kan du bekräfta om den uppgiften stämmer överhuvudtaget, det som påstås där?
– Vi har inga kommentarer om det, jag får tacka för mig. Vi har inga kommentarer om det. Tack!

Falska påståenden i Metro


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 993222512


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 993222513


Varnish cache server

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Hade 3,5 miljoner i resväskan – blir av med allt

Resenären stoppades på Arlanda på väg till Turkiet.. Nu ska rubbet förverkas – trots att pengarna inte knutits till något brott.0 

Här kan hösten få ett plötsligt slut. Gul varning utfärdad i bland annat Värmland och Dalarna.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus