Slog ner klasskamrater som sa "neger"

Publicerad 11 januari 2021 kl 19.33

Inrikes. "Jävla neger vad jobbigt det här är", utbrast en svensk högstadieelev i Kramfors under en tuff idrottslektion. Då blev både han och hans kompis misshandlade av en somalisk klasskamrat som blev kränkt.

Dela artikeln

Händelsen ägde rum under en idrottslektion utomhus i maj 2020. Samtliga inblandade gick i samma klass.

De svenska pojkarna joggade bredvid varandra på idrottsplanen under uppvärmningen. Det var då som en av dem sade: "Fan vad jobbigt, jävla neger vad jobbigt det här är!"

Enligt de två vännerna riktades inte uttalandet till någon person utan pojken sade så bara för att ge uttryck för hur jobbig han tyckte att joggingen var.

Den somaliska klasskamraten, som hörde kommentaren, gick då fram till duon och började orera om "rasism".

När den ene svenske eleven försökte förklara för somaliern att hans kompis sade som han gjorde eftersom han hade Tourettes syndrom, svarade somaliern med att dra ned honom på marken och tog ett grepp med armen runt offrets hals. Åklagaren ansåg att somaliern hade gett honom flera knytnävsslag i ansiktet, men det kan enligt tingsrätten inte beläggas genom vittnesuppgifterna.

Det är dock klarlagt att somaliern utdelade ett knytnävsslag mot den andra elevens bakhuvud.

Somaliern, som uppger sig vara 16 år, döms nu för två fall av ringa misshandel till 40 dagsböter om 50 kronor. Han ska också betala 1.000 kronor i böter till det ena offret.

Ångermanlands tingsrätt tar i straffmätningen hänsyn till den dömdes ålder och att misshandeln av den ena eleven "föregicks av ett kränkande och värdeladdat uttalande".


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Skattebetalarna slår larm: Regeringen smyghöjer skatten på arbete – med 25 miljarder

"Oförsvarbart." Dolda skatten som politikerna höjer när de vill få in snabba skattepengar utan käbbel.0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0