Fi i Bryssel
Soraya Post.

Soraya Posts son döms – sparkade pensionär i ansiktet

Publicerad 14 februari 2021 kl 13.22

Inrikes. Sonen till den före detta EU-parlamenterikern Soraya Post (Fi) har dömts till 1 år och 8 månaders fängelse för grov misshandel mot en pensionär. Även Posts sambo stod åtalad för misshandeln, men frias av en oenig tingsrätt.

Dela artikeln

Soraya Post var mycket uppmärksammad som Europaparlamentariker för partiet Feministiskt initiativ åren 2014–2019.

I media hyllades hon för sin kamp mot stereotyper och fördomar mot romer, till exempel fördomen om att folkslaget skulle vara brottsbenäget.

År 2019 rapporterade Fria Tider om att Soraya Posts dotter, Thereza Eriksson – som själv bekämpar fördomar mot romer – hade dömts till två års fängelse för grova stölder och bedrägerier mot pensionärer.

Sedan dess har även Soraya posts sambo och son blivit åtalade för en grov misshandel mot en 70-årig pensionär på en parkeringsplats vid flygplatsen Landvetter utanför i Göteborg.

Misshandeln ägde rum i februari 2019 när duon skulle hämta upp Soraya Post på flygplatsen när hon kom hem från Bryssel. De tyckte att pensionären stod i vägen på parkeringsplatsen.

– De började skrika på honom och hota honom. De var väldigt hotfulla och tog tag i honom. De skrek saker som ”Din jävla idiot”, ”Bögjävel” och ”Jag ska slå ihjäl dig”, sade ett vittne i förhör enligt Nyheter Idag.

Enligt åtalet utdelade maken och sonen tillsammans och i samförstånd flera slag mot pensionären. När han föll till marken sparkades han i ansiktet.

Sonen har nu dömts till fängelse i 1 år 8 månader för den grova misshandeln. Han döms även för två andra fall av misshandel samt övergrepp i rättssak.

Soraya Posts sambo frias dock helt. Tingsrätten var oenig om detta, men det ansågs inte bevisat att mannen deltagit i våldshandlingarna på det sätt som åklagaren gjort gällande.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Jan Björklund blir riksmarskalk

Tidigare L-ledaren utses till hovets högste tjänsteman.. "Jag är mycket hedrad över förtroendet från Kungen."0 

SD:s mesiga återvandring får kritik: "Bör helt sonika skickas hem"

Politikernas hårda omdöme i Aftonbladet.. "Återvandringsbidrag bör riktas till invandrare som hunnit bli medborgare".0 

Åkesson om varför SD inte ändrar något: "För krångligt"

"Jag är frustrerad över den svenska lagstiftningsprocessen".. Erkänner uteblivna resultatet – men skyller allt på "den svenska förvaltningstraditionen" i ny DN intervju.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0