Daniel Sachs fick pengar av George Soros för att bekämpa "främlingsfientlighet och nationalism" inför det svenska riksdagsvalet.

Soros högra hand får skattefinansierad topptjänst av Löfven

Publicerad 5 december 2019 kl 21.03

Inrikes. Daniel Sachs, global styrelseledamot i George Soros stiftelse Open Society, har av statsminister Stefan Löfven (S) utnämnts till ny ledamot av Nationella innovationsrådet.

Dela artikeln

© Boberger

Robert Weil – bankir, mångmiljardär och Expo-finansiär – är också känd för sin kamp mot svenska invandringskritiker.

Finansmannen Daniel Sachs är känd som vd för den kontro­versielle finansmannen Robert Weils investment­bolag Proventus, som också äger bland annat Judiska teatern.

Men 49-åringen har också länge ägnat sig åt att bekämpa kritik mot tredje världen-invandringen till Sverige.

I augusti 2016 kunde Fria Tider utifrån läckta uppgifter rapportera att Sachs, tillsammans med vän­ster­extrema Expo, tilldelats bidrag av George Soros kultur­marx­istiska stiftelse Open Society för att påverka valet i Sverige. Daniel Sachs projekt gick uttryckligen ut på att "mobilisera väljare" till att bekämpa "främlingsfientlighet och nationalism" inför riksdagsvalet.

Nyligen utnämndes Daniel Sachs till ledamot i Open Societys globala styrelse, där han sitter tillsammans med George Soros själv och dennes son Alexander Soros.

Nu har den 49-årige vänsterprofilen fått ännu en topptjänst – som ledamot av Nationella innovationsrådet, som leds av statsminister Stefan Löfven (S).

– Jag ser det som en stor utmaning att vi har en sådan polarisering och segregation i samhället, säger Daniel Sachs i ett klipp som regeringen på torsdagen publicerade på sin hemsida.

Sachs förklarar vidare att svenskarna i framtiden måste bli "radikala" i hur de "ställer om" samhället. Han konstaterar dock att Sverige som "relativt öppet och jämställt" land har goda förutsättningar för detta.

– Vi behöver uppfinna en ny nordisk modell eller en ny svensk modell utifrån de samhällsutmaningar vi har, säger Daniel Sachs.


Bubblan Sverige

Skandalsiffror över andelen skattefinansierade invånare i ny rapport. Nästan ingen i landet har ett hederligt – icke skattefinansierat – jobb.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

S svänger – öppnar för att klippa gängtoppars pass

Stöttar nu Tidöförslaget.. "Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier."0 

Missing People efterlyser försvunna Carina

Försvann spårlöst.. Vädjar om allmänhetens hjälp med att hitta henne.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0