Terrordåden på Sri Lanka

Sri Lanka: Terrordåden var "ett svar på Christchurch"

Publicerad 23 april 2019 kl 11.14

Utrikes. En initial utredning visar att de islamistiska terrordåden i Sri Lanka kan ha varit en vedergällning för terroristattacken på Nya Zeeland i mars, uppger Sputnik.

Dela artikeln

En inledande utredning om terrordåden i Sri Lanka på påskdagen menar det var ett svar på terrorattackerna mot två moskéer i Christchurch på Nya Zeeland den 15 mars.

Det förklarade landets vice försvarsminister Ruwan Wijewardene inför det lankanska parlamentet på tisdagen.

– De preliminära undersökningarna har visat att det som hände i Sri Lanka var en respons på attacken mot muslimer i Christchurch. Och det var en säkerhetsbrist som ledde fram till förödelsen, sade han.

Ministern tillade att två inhemska muslimska grupper misstänks ligga bakom de brutala terrorattackerna, där över 300 människor dödades. Dåden riktades mot kyrkor och hotell.

Det var den 15 mars som den 28-årige ekoterroristen Brenton Tarrant sköt ihjäl ett 50-tal muslimer i två moskéer på Nya Zeeland.

Han livestreamade hädelsen och hade också publicerat ett 74-sidigt långt manifest där han bland annat kallar sig en "ekofascist" som kämpade för klimatet. Han ville uttryckligen hämnas alla européer som dödats i islamistiska terrordåd de senaste åren samt framkalla mer våld, för att slutligen frambringa en revolution. Han menar att vita män har kuvats och nu måste vakna upp och rädda sina länder.

Så här förklarar Tarrant sitt motiv:

"Att uppmuntra våld, vedergällning och ytterligare splittring mellan Europas folk och de inkräktare som för närvarande ockuperar europeisk mark... Att provocera mitt folks politiska fiender till handling, och att de sedan får uppleva bakslag... Att skapa en atmosfär av rädsla och förändring i vilken drastiska, kraftfulla och revolutionerande åtgärder kan inträffa."


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Utrikes

FBI anklagas för att ha "flaggat" Epsteinhandlingar där Trump nämns

1.000 FBI-anställda sattes på att rensa ut "känsliga" namnet.. "Anställda instruerades att 'flagga' alla handlingar där president Trump nämns”.0 

Väljare oroas av valpåverkan – från EU

Bryssel skrämmer mer än Kreml.. "Ogiltigförklarandet av valet i Rumänien har väckt farhågor om att EU blandar sig i nationella valprocesser".0 

Han vill öppna Ungern för invandring och EU

Orbans utmanare går till val på förändring.. Men Péter Magyar försöker samtidigt tona ned sina planer inför väljarna på hemmaplan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0