Stefan Löfven: "I Sverige får man tycka olika"

Publicerad 18 november 2019 kl 16.06

Inrikes. Trots en mycket repressiv lagstiftning mot åsiktsbrott i form av lagen om hets mot folkgrupp, hävdar nu statsminister Stefan Löfven (S) att man får tycka som man vill i Sverige. Detta jämfört med Kina, som hotat porta den svenska regeringen.

Dela artikeln

Det var i fredags som kulturminister Amanda Lind (MP) hamnade i internationellt blåsväder då hon skulle medverka vid en prisutdelning för bokförläggaren Gui Minhai, som sedan 2015 suttit fängslad i Kina och som har svenskt medborgarskap sedan 1992.

Men detta var den kinesiska regimen allt annat än nöjd med, och hotade porta ministern från sitt land.

Den svenska regeringen hörsammade dock inte hoten.

I Sverige får man nämligen tycka olika, hävdar Stefan Löfven, trots 459 svenska åtal mot just åsiktsbrott bara under förra året.

– Jag sade det i fredags och det gäller fortfarande. I Sverige har vi åsiktsfrihet, då får man tycka olika, säger statsministern till TT idag och påpekar att detta är "grundfundamentet" i Sverige.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Hängdes ut som pedofiler. "Han tog sitt liv så fort han fick möjlighet."0 Plus

"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Träffade Alexander Soros under WEF. "Hade ett uppriktigt samtal om Europas framtid."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0