HMF på Facebook

459 åtal om hets mot folkgrupp – under ett år

Publicerad 18 april 2019 kl 11.31

Inrikes. Närmare femhundra åtal gällande åsiktsbrottet hets mot folkgrupp gjordes i Sverige under 2018, uppger SVT Västerbotten. Att sådana som "Näthatsgranskaren" matar polisen med nya fall, hyllas av åklagare.

Dela artikeln

Alltmer av samhällets resurser går åt till att sätta dit invandringskritiska svenskar för åsiktsbrott. Var och varannan dag står det i media om nya åtal eller domar.

Bara under 2018 skedde 459 åtal i hela riket om "hets mot folkgrupp".

Och antalet fällande "ökar snabbt" i norra Sverige, enligt SVT. Där har antalet fällande domar tredubblats från 2016-2018.

Förklaringen är bland annat den så kallade "Näthatsgranskaren", som genom automatiserade datorprogram lusläser sociala medier för att hitta svenskar med negativa åsikter om invandring.

Och från myndigheten hyllar men de privata åsiktspoliserna.

– Polisen har inte resurser och följa alla olika sidor, så det är naturligtvis bra att de finns, säger Ingela Sörgård, chefåklagare vid utvecklingscentrum i Malmö, till SVT.


Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0