Asylkaoset

Österrikes regering jämför Orbán med Hitler

Publicerad 13 september 2015 kl 18.19

Utrikes. Österrikes socialdemokratiske förbundskansler Werner Faymann jämför nu Ungerns hantering av asylsökare med Adolf Hitlers hantering av judar under Förintelsen.

Dela artikeln

"Att packa flyktingar på tåg och skicka dem någon annanstans än vad de tror att de är på väg påminner mig om de mörkaste kapitlen i vår historia", säger den 55-årige socialdemokraten i ett utspel enligt Fox News.

Uttalandet syftar på en händelse den 3 september, när ungerska myndigheter hämtade invandrare med tåg från Budapests centralstation Keleti och körde dem vidare till ett flyktingläger i Bicske, istället för att köra dem till Österrike eller Tyskland som invandrarna hoppades få åka till.

När tåget kom fram till Bicske erbjöds invandrarna gratis mat och vatten av personal från ungerska myndigheter.

Videoklipp och bilder visade då arga araber och pakistanier som slängde iväg vattenflaskor och matpaket i protest mot att de inte tilläts åka med tåget till Tyskland för att där få asyl och bidrag. Händelsen fick stor uppmärksamhet i Ungersk media och via Fria Tider även i Sverige.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Grand Hotel stängs när Bilderberg 2025 går av stapeln

Svenska journalister förbryllade. Nu tävlar de om att vara "först" med den halvårsgamla nyheten.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Utrikes

Vance: USA:s världsdominans är över

Supermakten lovar lägga av med globalismen.. "Vi vänder oss nu till en strategi förankrad i realism och i skyddet av våra kärnintressen".0 

Polen fångade in 22 illegala somalier, fyra etiopier, en algerier och en sudanes

"Vi agerar alltid när situationen kräver det".. Polisräd mot tredje världen invandring – smugglare riskerar nu åtta års fängelse.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0